pondělí 27. června 2016

Usínací rituál

Snad každé dítě má nějaký usínací rituál. Jedno vyžaduje při usínání vedle sebe maminku či tatínka (v horším případě oba :-)), druhé si přeje přečíst pohádku na dobrou noc... S Maruškou jsme to měli od narození trochu jednodušší, protože usínala sama a to téměř ihned po položení. Takže jsme ani jeden nepoznali, jaké je to uspávat dítě. To se však začalo kolem jejího druhého roku měnit a my museli přijít na nějaký rituál, který by ji uklimbal. Rádi čteme a prohlížíme přes den, ale večerní čtení pohádek nepřipadalo v úvahu. Při pokusu o večerní čtení mě byla Marie schopná píchat do očí, hladit po vlasech atd., jen aby bylo "vzrůšo". Nefungovalo to ani s jedním z nás, ani s babičkou, prostě s nikým, byli jsme za jakási rozptylovadla. Napadlo mě tedy nechat ji tam s knížkou samotnou, to se osvědčilo a funguje to (ťuk, ťuk, ťuk) dodnes.

Kniha to však nesmí být jen tak obyčejná. Musí být hoooodně obrázková, ideálně obrázkové příběhy. Máme pár svých oblíbenců, kteří už také vypadají podle jejich častého užívání. Oblíbené jsou obrázkové příběhy od Rotraut Susanne Bernerové Jaro, Léto, Podzim, Zima, Noc. A máme také moc rádi Knížku samou díru od Lilly L'Arrongeové.

Její večerní prohlížení vyžadovalo vhodné osvětlení,které nebude svítit příliš ostře, ale zároveň zaručí zdravá očíčka. Ze začátku stačila noční lampička od Miniroom ve tvaru zajíčka. Jak se však prodlužovala večerní doba s knihou, bylo potřeba najít i lepší lampičku. Moc a dlouho se mi líbil tolik populární svítící box od A Little Lovely company, že jsem mu také neodolala. Akorát jsem při objednání přehlédla nutnost napájení šesti AA bateriemi, což je opravdu velké množství a většinou máme problém doma sehnat alespoň 2 kusy. Bude tedy nutné objednat ještě napájecí adaptér. Vedle lampičky jsem Marušce vyrobila koláž z dětských pohlednic, které jsme dostaly od Vendulky z newhomeofours.blogspot.cz/. Vendulko, děkujeme obě!!

Přeji Vám krásné červnové dny, Katka


7 komentářů:

 1. Krasny koutek, tam se musi usinat samo!:-) M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marcel, kéžby! Teď začala s usínáním trochu zlobit, tak snad se to brzy vrátí do původních kolejí... Děkujeme, hezké léto!

   Vymazat
 2. Dobrý den, nádhera. Z Vašeho blogu jsem unešená a stále se sem vracím a čtu. Teď momentálně dceři-3roky jí budou příští týden, vyrábím držák na oblečení dle Vašeho nápadu. Korálky a kožené řemínky mám objednané a klacek je natřený na bílo. Svítící box je krásný, jen opravdu dává tolik světla, aby si malé dítě mohlo v klidu prohlížet knížku? Děkuji za odpověď. Mám na něj totiž také spadeno. Krásný den ze Šumavy Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krásný den, Marti. Konečně už přišel npájecí adaptér, tak mohu odpovědět, že ano. Lampička svítí dostatečně. Máme stejně staré dcerky, to je paráda ;-) Tak snad Vás ta Vaše zlobí o něco méně :-D Jsem moc ráda, že jsem Vás inspirovala. Hezké léto přeji!

   Vymazat
 3. Dobrý den, nádhera. Z Vašeho blogu jsem unešená a stále se sem vracím a čtu. Teď momentálně dceři-3roky jí budou příští týden, vyrábím držák na oblečení dle Vašeho nápadu. Korálky a kožené řemínky mám objednané a klacek je natřený na bílo. Svítící box je krásný, jen opravdu dává tolik světla, aby si malé dítě mohlo v klidu prohlížet knížku? Děkuji za odpověď. Mám na něj totiž také spadeno. Krásný den ze Šumavy Martina

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý den, nádhera. Z Vašeho blogu jsem unešená a stále se sem vracím a čtu. Teď momentálně dceři-3roky jí budou příští týden, vyrábím držák na oblečení dle Vašeho nápadu. Korálky a kožené řemínky mám objednané a klacek je natřený na bílo. Svítící box je krásný, jen opravdu dává tolik světla, aby si malé dítě mohlo v klidu prohlížet knížku? Děkuji za odpověď. Mám na něj totiž také spadeno. Krásný den ze Šumavy Martina

  OdpovědětVymazat
 5. Se spánkem jsem nikdy problém neměla. Ani mé děti, které si časné usínání vždy pochvalovali. Zašla jsem tedy za svým lékařem. Po konzultaci mi doporučil, abych vyměnila své lůžkoviny za nové. Doporučil mi i tento internetový e-shop kvalitex.cz. Nakoupila jsem i pro mé děti a doba spánku se výrazně prodloužila.

  OdpovědětVymazat